TÜİK Açıkladı: Dış Ticaret Açığı Uzun Sürenin Ardından Düştü!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK, dış ticaret verilerini geçtiğimiz dakikalarda resmi sitesi üzerinden paylaştı. TÜİK verilerine göre dış ticaret açığı aradan geçen 1.5 yılın ardından ilk kez daraldı. 2023 yılı Haziran ayında ihracat önceki yılın aynı dönemine göre %10,5 azalarak 20 milyar 904 milyon dolar, ithalat ise %17,5 daralarak 26 milyar 64 milyon dolar oldu. Yıl başından bu yana ise ihracat %1,9 düşerken ithalat %4,1 artış gösterdi.

Bir önceki döneme göre ihracatın ithalatı karşılama oranı ise önemli ölçüde iyileşti. 2022 Haziran ayında ihracat, ithalatın %73,9’unu karşılarken günümüzde bu metrik %80 seviyesini aştı.

Dış Ticaret Açığında Büyük Düşüş!

TÜİK verilerine göre dış ticaret açığı bir önceki Haziran ayına göre %37,3 azalarak 5 milyar 160 milyon $ seviyesine geriledi. Yıl başından günümüze kadar olan kısımda ise toplam ticaret açığı 61.2 milyar $ olarak gerçekleşti.

TÜİK, yurt dışına gerçekleşen ihracatın hangi üretim kollarından olduğuna dair verileri de paylaştı. 2023 Haziran ayında ihracatta imalat sanayi %95,2 pay alıdı. Ancak tarım-balıkçılık ve maden sektörlerinin oranı %2,8 – %1,5 ile sınırlı kaldı.

İthalatta ise ara malların payı yıllık %10,3 düşerken tüketim mallarının oranı %8,4’ten %14 seviyesine yükseldi. Ocak-Haziran döneminde de benzer eğilimler karşımıza çıkıyor.

En Çok İthalat ve İhracat Yaptığımız Ülkeler!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK, ülkemizin en çok ithalat ve ihracat yaptığı ülkeleri sıraladı. İthal kalemde ilk sırayı Çin alırken arkasından sırasıyla Rusya, Almanya, İsviçre ve İtalya geliyor.

Türkiye’nin en fazla mal ihrac ettiği ilk 5 ülke ise Almanya, ABD, Birleşik Krallık, İtalya ve Irak oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x