Tarihi camiden hırsızlık

Beypazarı ilçesine bağlı eski yerleşim yerlerinden Derbentçik köyü, 50 yıl önceki yangın sonrasında boşaltıldı. Köyde bulunan ve o yıllara kadar da kullanılan Hacı Hasan Camisi de köyün boşaltılmasıyla kaderine terk edildi. Yıllardır kullanılmayan ve bakımsız kalan cami, zamanla hasar gördü ve yıkılmaya başladı. Geçen günlerde ise minare şerefesindeki demir korkuluklar çalındı. Köyün eski sakinleri olayla ilgili polise şikayette bulundu.

Çocukluk dönemlerinde köyde yaşayan Vural Gündüz (67), caminin en az 200 yıllık olduğunu ve 1960 yılına kadar kullanıldığını belirterek, “O köy bizim çocukluğumuzda şehrin merkeziydi. Bundan 50 sene önce köyde yangın çıkınca köy halkı Beypazarı’na geldi. 1960 yılına kadar o camiye teravih namazlarına gidiliyormuş. Ben de 5-6 yaşlarında gittim. Olayı duydum ve üzüldüm. Böylesine tarihi bir caminin demirlerinin çalınması ne demek? Biz daha önce yetkilileri buraya sahip çıkmaları için defalarca uyardık, oranın turizme açılması talebinde bulunduk ama şimdiye kadar hiçbir önlem alınmadı. Oranın turizme açılması talebinde bulunduk ama şimdiye kadar hiçbir önlem alınmadı. Oranın korunması, o caminin restore edilmesi lazım” dedi.

Geçen yıl da ilçeye 1936 yılında inşa edilen ve 44 yıldır atıl olan Gömleksiz Köprüsü’nün demirleri çalındı. İş makineleriyle köprüyü yıkıp, 70 ton demiri tabyalarıyla birlikte kamyonlar ile götürdüğü tespit edilen hurdacı Z.K., yakalanarak tutuklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir