Microsoft’un Bing’i Apple’a satmak için görüşmeler yaptığı ortaya çıktı

Bloomberg’in yeni bir haberine göre Microsoft ve Apple yöneticileri, Microsoft’un arama motoru Bing’in olası satışını görüşmek üzere 2020 yılında bir araya geldi. Ancak görüşmeler keşif aşamasının ötesine geçemedi ve bu iddia, toplantılara katılan Eddy Cue da dahil olmak üzere Apple’ın üst düzey yöneticilerinin bu fikri hiçbir zaman ciddi bir şekilde değerlendirmediğini öneriyor.

Google’a karşı devam eden FTC anti tröst davasındaki ifadeler, Apple’ın iPhone’larda varsayılan arama motorunu değiştirmeyi hiçbir zaman fazla düşünmediğini açıkça göstermişti. Microsoft ise, Apple’ın Google anlaşması ile alabileceğinden daha fazlasını almış olduğuna inanıyor. Microsoft’tan Mikhail Parakhin, Çarşamba günü ABD Bölge Mahkemesinde yaptığı açıklamada, “Apple’ın Bing’in varlığı sayesinde Bing’den daha fazla para kazandığı bir sır değil” dedi.

Bloomberg’in haberi, Apple ile Google arasındaki kazançlı anlaşmanın her şeyin olduğu gibi kalmasının temel nedeni olduğunu doğruluyor. Ancak Apple’ın “Bing’in kalite ve yetenekler açısından Google ile rekabet etme yeteneği konusunda endişeleri olduğu” da söyleniyor. Bu düşünce, Cue’nun, anlaşmanın kaynağı konusunda “o zamanlar Google’a geçerli bir alternatif olmadığını” ve o zamandan bu yana geçen uzun yıllarda henüz denk bir rakibin ortaya çıkmadığını söylediği ifadesiyle örtüşüyor.

iOS ve iPadOS’un Google sevdası hiç bitmedi

Google’ın iOS ve iPadOS’ta varsayılan arama motoru olarak konumunu güvence altına alan düzenlemenin bir parçası olarak Apple’ın yılda 20 milyar dolardan fazla gelir elde ettiğine inanılıyor. Geçtiğimiz hafta, gizlilik odaklı bir arama hizmeti olan DuckDuckGo’nun CEO’su, iPhone’un varsayılan ayarını değiştirmenin “çok fazla adım gerektirdiğini” söylemişti. Aslında bu oldukça basit bir işlem ve ayarlar menüsünde yalnızca birkaç dokunuş gerektiriyor. Ancak çoğu tüketicinin varsayılan ayardan ne kadar nadiren saptığını da biliyoruz.

Bunların hiçbiri Bing’in şansı olmadığı anlamına gelmiyor. Bloomberg’den Mark Gurman’ın belirttiği üzere Microsoft’un arama motoru, iOS 7’den başlayarak birkaç yıl boyunca Siri ve Spotlight aramalarında varsayılan motordu. Bazıları bunu daha büyük bir değişimin başlangıcı olarak gördü, ancak Apple bunu hiçbir zaman geliştirmedi. Safari her zaman mevcut durumu ve müşterilerin beklediği Google arama sonuçlarını korudu. 2016 dolaylarında şirketlerin üst düzey yöneticileri Tim Cook ve Satya Nadella arasında muazzam bir değişime yol açacak potansiyel yeni bir anlaşma hakkında toplantılar yapıldı, ancak hiçbir zaman sonuç çıkmadı.

Apple ve Google anlaşmalarını en son olarak 2021’de uzattılar, bu nedenle Microsoft’un önceki yılki sunumu muhtemelen bu yenileme planlarını etkileme potansiyeline sahipti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x