Merkez Bankası Başkanı “Enflasyonda Kalıcı Olarak Düşüş Sağlanacaktır” Dedi: Uzmanlar Yorumladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Şahap Kavcıoğlu, TCMB 91. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın açılış konuşmasında, fiyatlama davranışlarında ve enflasyon beklentilerinde iyileşme ile enflasyonda kalıcı olarak düşüş sağlanacağını söyledi.

Uzmanlar, tabloları detaylı inceledi.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, fiyatlama davranışlarında ve enflasyon beklentilerinde iyileşme ile enflasyonda kalıcı olarak düşüş sağlanacağını söyledi.

Pandemi ve savaş gündemine değinen Kavcıoğlu, enflasyonun bu gündemlerle zirveyi gördüğüne değindi. Türkiye ekonomisinde ‘kesintisiz büyüme’ vurgusu da yapan Başkan Kavcıoğlu, 2022 yılı ikinci yarısında zirveyi görmesine karşın enflasyonun ana eğiliminde kademeli normalleşme sürecinin başladığını söyledi. 

Liralaşma Stratejisine de değinen Şahap Kavcıoğlu, bu doğrultuda fiyatlama davranışlarında ve enflasyon beklentilerinde iyileşme ile enflasyonda kalıcı olarak düşüş sağlanacağını söyledi.

Faiz indirimleriyle finansal istikrar ve fiyat istikrarı üzerindeki riskleri kontrol etmek için makroihtiyati politikanın “hedefli kredi” anlayışı çerçevesinde güncellendiğini de belirtti.

Hedefli kredilerde ihracat ve ithal ikamesi mallar için 2 yılı anapara geri ödemesiz ve 10 yıla kadar vadeli yatırım taahhütlü avans kredilerinin etkinliğine de değindi. Toplamda 67 ilde 740 sanayi ve turizm yatırımlarına 111,47 milyar TL tutarında yatırım taahhütlü avans kredisi (YTAK) tahsis edildiğini açıkladı. 

Rezervlerin 2021 yılı sonunda 111 milyar dolardan 2022 yılı sonunda 128,8 milyar dolara ulaştığını da belirtti.

Kavcıoğlu’nun “enflasyonda düşüş” söylemi sosyal medyada da ilgi çekti.

Ekonomistler öncesinde vatandaşın ilgisini çeken “düşüş” kavramı sorgulandı.

Fiyatlardaki yükselişin sürmesi hayatı zorlaştırmaya devam ediyordu.

Kavcıoğlu’nun enflasyonda düşüş açıklamasına uzman yorumu da bu şekilde oldu.

Sayısal verilerde güvenilir olan (@e507) değerlendirmelerini sıraladı. MB’nın 786 brüt ton altın stokunun 34 tonunun kendi kasasında, 214 tonunun İngiltere’de, 538 tonunun da BİST’te saklandığını açıkladı.

Döviz rezervlerinin de 50 milyar doları vadesiz mevduatta dururken, bu tutarın yaklaşık yarısının swap paraları olduğu, kalanın da bankaların zorunlu karşılığı olduğu düşünülebiliyor. Kısaca Yapısal olarak “dolar şort, altın long” yapısının sürdüğü belirtiliyor.

Merkez Bankası’nın hissedar yapısında da görüldüğü üzere değişiklik bulunmuyor zaten kârı Hazine’ye devrediliyor.

Kârlılığının önemi kalmadığı belirtilirken, 328 milyar TL kur zararı “değerleme” tarafında kalarak, gelir/gider tablosuna aktarılmamıştı. Dikkat çeken kısım ise bankalardan alınan komisyon gelirinin 0,3’ten 15,9 milyara çıkmış olması oluyor.

Merkez Bankası kârının dağılımında da 30 milyar TL’lik deprem payı ayrıldığında kalan kısım Hazine’ye peyderpey ödenecek.

Eski Merkez Bankası çalışanlarından gazeteci Uğur Gürses KKM’ye dikkat çekiyor.

Yine eski Başekonomist Prof. Dr. Ali Hakan Kara’nın da KKM üzerinde yaptığı analizine çok yorum yapılıyor. ?

KKM’nin servet transferine değinen uzmanlar,

Bu maliyete kimlerin, neden ve nasıl katlanacağını uzun zamandır anlatmıştı.

Yine de ekonomistler eleştirilerini yinelerken,

Herkesin bilmesi gereken kısımlara vurgu yapmayı ihmal etmedi.

?

?

?

KKM’nin maliyeti yanında bir de dövizde istikrar sağlamak amaçlı rezervlerde görülen azalma enflasyonu da engellemedi.

Bunlar da sıkıntılıların sürmesine neden olmaya devam ediyor. Sizce? Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir