Komşular, bir hafta arayla sandığa gidecek: Yunanistan’da seçim tarihi resmen 21 Mayıs

T24 Dış Haberler

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ülkesinde genel seçimlerin 21 Mayıs’ta yapılacağını resmen duyurdu. 

Salı günü Atina’da bakanlarıyla bir araya geldiği toplantıda konuşan Miçotakis, ‘nispi seçim’ sistemiyle yapılacak ilk turda açık bir sonuç alınmaz ve hükümet kurulamazsa, ikinci turun en geç temmuz başında yapılacağını bildirdi.

Miçotakis, 21 Mayıs’ın hükümetinin 4 yıllık döneminin dolduğu tarih olduğunu belirtirken, seçim tarihlerini belirlerken aynı zamanda üniversite sınavı tarihlerini de göz önünde bulundurduklarını belirtti. 

Yeni yürürlüğe sokulan nispi seçim sistemi ile yapılacak ilk seçimde Yunanistan’da hiçbir partinin çoğunluk elde etmesi beklenmediği için, ikinci tura gidilmesine kesin gözüyle bakılıyor. 

Miçotakis, “Seçimlerde ilk tur kimin yöneteceğini, ikinci tur ise nasıl yöneteceğini belirleyecek” diye konuştu. 

“Vatandaşlar kime başbakan olarak oy verdiğini bilmeli” diyen Miçotakis, nispi temsil sisteminin bazı Avrupa ülkelerinde istikrarsızlık yarattığını vurguladı. 

Öte yandan Miçotakis, Yunanistan’ın iktidarı devraldığı 2019 yılına kıyasla çok daha iyi bir noktada olduğunu iddia etti.

Türkiye ve Yunanistan’da seçimler bir hafta arayla

Bu vesileyle Yunanistan, Türkiye’den tam bir hafta sonra seçim sandığına gitmiş olacak.

Birçok uzman, Yunanistan’ın seçimlere Türkiye’yle aynı anda gitmek istemediğini, çünkü milliyetçi söylemin iki ülkedeki seçim kampanyalarında da bir faktör haline gelip Ege’deki gerilimi yükseltebileceğinden endişe ediyordu. Türkiye’de 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından Yunanistan’ın yardım gönderen ilk ülkelerden olması; Ankara’nın Yunanistan’daki tren kazasından sonra benzer dayanışma mesajları yayımlaması buzları biraz eritti. 

Anketler ne diyor?

28 Şubat’ta Yunanistan’da meydana gelen tren kazasından sonra yapılan anketlere göre iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi ile ana muhalefetteki Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) arasındaki fark erimeye devam ediyor. Yunanistan’da Şubat sonu meydana gelen ve 57 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasına karşı tepkiler devam ediyor. Ülkede, kazayla ilgili protestolar düzenleniyor. Hükümet, iki trenin çarpıştığı kazaya büyük oranda “insan hatasının” sebep olduğunu kabul etti.

Miçotakis, “Bu seçimleri kazanmayı hedefliyorum ve sonunda başaracağıma inanıyorum” dedi. 

Alco ve Alpha TV tarafından 13-17 Mart arasında 1001 kişinin katılımıyla yapılan ankete göre Yeni Demokrasi Partisi yüzde 28.4, SYRIZA ise yüzde 24.8 oy alıyor. İktidar ile eski başbakan Aleksis Çipras liderliğindeki ana muhalefet partisi arasındaki fark, bu ankete göre yüzde 3.6’ya düşmüş durumda. İki partiyi merkez sol parti PASOK yüzde 9.3 ile takip ediyor.

Ankete göre komünist KKE yüzde 6, milliyetçi Yunan Çözüm yüzde 3.8, solcu MeRA25 yüzde 3.4, Ellines ise yüzde 3.4 oy alıyor. Ankete göre seçmenlerin yüzde 13.8’i ise kararsız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir