Google, ‘yeterince kullanılmayan’ Asistan özelliklerini kaldırıyor

Bir blog yazısında, şirketin “kaliteye ve güvenilirliğe odaklanmak için” yeterince kullanılmayan özellikleri “kaldırdığı” yazıyordu ancak çok sayıda insan hala bu işlevlere güveniyor olabilir.

Google Asistan Başkan Yardımcısı Duke Dukellis, “26 Ocak’tan itibaren bu özelliklerden birini istediğinizde, belirli bir tarihten sonra kullanılamayacağına dair bir bildirim alabilirsiniz” dedi.

Şirket, belirli komutların kaldırılmasının Asistan’ı nasıl iyileştireceğini belirtmedi ve herhangi bir özel kalite ve güvenilirlik sorununu da açıklamadı. Ancak geçmişteki iyileştirmelerin kullanıcı geri bildirimleriyle desteklendiği söylendi, bu nedenle son zamanlarda Asistan’ın temel kullanılabilirliği hakkında şikayetler alıyor olabilir.

Google, ‘yeterince kullanılmayan’ Asistan özelliklerini kaldırıyor

Kaldırılmakta olan 17 işlev şunlar: yemek kitabınıza erişme veya onu yönetmek; e-posta, video veya sesli mesaj göndermek için sesinizi kullanmak; Google Takvim’deki etkinlikleri sesinizle yeniden planlamak; mesaj okumak ve göndermek, arama yapmak ve medyayı kontrol etmek için Google Haritalar’daki Google Asistan sürüş modunda Uygulama Başlatıcı’yı kullanmak. Ancak Google bunların etkilenen özelliklerden yalnızca “bazıları” olduğunu söyledi.

Şirket ayrıca Asistan’ın telefonunuzda çalışma şeklini de değiştiriyor. Dukellis, Google arama çubuğundaki mikrofon simgesinin artık Asistan’ı açmayacak, yalnızca “en popüler kullanım durumu olan” Google sesli aramasını başlatacağını yazdı. “Hey Google” özel kelimesi ve güç düğmesine uzun basıldığında Asistan daha önce olduğu gibi etkinleştirilmeye devam edecek.

Geçen yıl 12.000 kişiyi işten çıkardıktan sonra Google, gelecekte yapay zekaya odaklanmayı planladığını söylemişti, bu nedenle ilk yapay zeka ürünlerinden birinin budanması ilginç. Bugün erken saatlerde Google, Asistan, donanım cihazları ve temel mühendislik de dahil olmak üzere en az üç bölümden yüzlerce kişiyi işten çıkardığını da doğruladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x