Dünya Devinin Öngörüsü! Altın ve Emtiada Çıkış, Petrolde Artış. Yatırımcılara Geleceğin Hikayesi Bu Tahminlerde Gizli

2024 yılına girerken, yatırımcılar hangi enstrümanı değerlendirmeleri gerektiği konusunda araştırmalarını sürdürüyor. Bu konuda dünyaca ünlü kurumların raporları, analistlerin değerlendirme ve tavsiyeleri ise yatırımcılara yol göstermesi açısından oldukça önemli.

Paratic’in haberine göre HSBC yayınladığı araştırma notunda, 2024 yılı için altın, emtia, petrol ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz adımlarına dair beklentilerini paylaştı. Rapora göre emtiaların bu yıl ortalama yüzde 2 artıp, 2025 yılında yüzde 4 azalacağı düşünülüyor. 2024 yılındaki artış beklentisinin altında yatan etken Çin’in büyümesindeki toparlanma ve devam eden arz kısıtlamaları olarak gösteriliyor.

ONS ALTIN İÇİN BEKLENTİ 1825 DOLAR

HSBC araştırma raporunda, 2024’ün ikinci yarısında daha gevşek para politikası beklentileri ile devam eden jeopolitik risklerin yukarı yönlü riskleri artıracağı belirtildi.

Kurum analistleri ons altının bu yıl ortalama olarak 1825 dolar olmasını bekliyor. Ons altın, bu sabah saat 08.27 itibarıyla 2064 dolardan işlem görüyor. Fiyatlar 4 Aralık’ta 2148 dolar zirveyi görmüştü.

An itibarıyla 75,6 dolardan işlem gören Brent petrol için beklenti 82,5 dolar olması yönünde. FED’in ise faiz indirimine Haziran ayında başlayacağı düşünülüyor. FED, büyüme ve enflasyon verilerinin ardından, 2024 yılında üç kez faiz indirimi yapabileceğinin sinyalini vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x