CHP’li Bankoğlu, TBMM Amasra Maden Kazası Araştırma Komisyonu’nun raporunu eleştirdi: Hepsi hükümetin iş bilmez, beceriksiz ve aç gözlü iradesinin sonucudur

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, TBMM Amasra Maden Kazası Araştırma Komisyonu’nun raporuna ilişkin, “42 madencimizi kader yüzünden değil bilinçli kast yüzünden kaybettik. Bu bilinç de bu kast da hükümete aittir. Sayıştay bas bas bağırmış burada sorun var demiş önlem almayıp yeterli işçi istihdam etmemiş daha fazla üretin demiş sayın bakan. Bunların hepsi hükümetin iş bilmez, beceriksiz ve aç gözlü iradesinin sonucudur” açıklamasında bulundu.

TBMM Amasra Maden Kazası Araştırma Komisyonu’nun CHP’li üyeleri Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Zonguldak milletvekilleri Ünal Demirtaş ve Deniz Yavuzyılmaz, İzmir Milletvekili Kani Beko ve Antalya Milletvekili Aydın Özer, komisyonun raporuyla ilgili dün TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Taslak raporu eleştiren Bankoğlu, rapora eklenmek üzere detaylı bir muhalefet şerhi hazırladıklarını söyledi. Bankoğlu, şunları kaydetti:

“Liyakatsizlik ve partizanlık virüsü ile zehirlerken sessiz kalamayız”

“İktidar sorumsuzluklarının bedelini insanlara canları ile ödetirken cezasızlık ikliminde sorumluları koruyup ödüllendirmeye devam ederken ve devletin saygın kurumlarının neredeyse tamamını liyakatsizlik ve partizanlık virüsü ile zehirlerken biz buna sessiz kalamayız. 42 madencimizi kader yüzünden değil bilinçli kast yüzünden kaybettik. Bu bilinç de bu kast da hükümete aittir. Kozlu maden faciasının sorumlusu olan kişiyi TTK Genel Müdürlüğü’ne getirmek kader değildir, liyakatsizliktir.

“Enerji bakanı olan kişi ocakta turistik bir gezi yapmış”

Soma faciası sırasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yapmış istifa müessesesinden bir haber bir kişinin Amasra için kurulan araştırma komisyonuna başkan olması hükümetin sorumsuzluğudur. Amasra müessesesinde mesleki tecrübesi yetersiz … atanmış, müessese müdür yardımcısının yetkileri hukuksuz bir şekilde elinden alınmış, tecrübesiz ve deneyimsiz madenciler ocağın alt kotlarına kadar gönderilmiş bu sırada müesseseyi ziyaret eden enerji bakanı olan kişi ocakta denetim değil turistik bir gezi yapmış.

Sayıştay bas bas bağırmış burada sorun var demiş, önlem almayıp yeterli işçi istihdam etmemiş, daha fazla üretin demiş sayın bakan. Bunların hepsi hükümetin iş bilmez, beceriksiz ve aç gözlü iradesinin sonucudur. Bunların hepsi bu faciayı bilip, öngörüp insanların canı pahasına bile bile ölüme göndermekten başka bir şey değildir.” (ANKA)

TIKLAYIN I TBMM, Amasra’daki maden kazasına ilişkin raporunu tamamladı: “Havalandırmadaki yetersizlik en önemli neden”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir